» » » اختلال مبدل پوشی جنسی

اختلال مبدل پوشی جنسی

مبدل پوشی جنسی به رفتار لباس پوشیدن جنسیت دیگر اشاره دارد.این اصطلاح عموما به مردان اشاره دارد که اکثر افراد مبتلا به این اختلال را تشکیل می دهند. متخصص بالینی فقط در صورتی فردی را مبتلا به اختلال مبدل پوشی جنسی تشخیص می دهد که نشانه های نابهنجاری جنسی، یعنی ناراحتی یا اختلال در عملکرد را آشکار کند. روان شناسان مردی را که بارها لباس مبدل می پوشد و از این رفتار لذت جنسی می برد، مبدل پوش محسوب می کنند، اما وی را مبتلا به اختلال تشخیص نخواهند داد (بلانچارد، ۲۰۱۰).


نمونه کیس اختلال مبدل پوشی جنسی 

 
  فلیب بعد از ظهرها که همسرش خانه را برای شغل نیمه وقت شرک می کنند، به مکان پنهانی در کارگاه خود می رود. او در یک کابینت قفل شده، مقداری لباس زیر زنانه، جوراب ساق بلند کفش پاشنه بلند، لوازم آرایش، کلاه گیس و غیره دارد. او تمام پرده کرکره ها را می بندد، تلفن را از پرویز می کشد، این لباس ها را می پوشد و تجسم می کند چند مرد او را تعقیب می کنند. بعد از این مراسم، لباس های زنانه را بسته بندی می کند و آنها را کنار می گذارد. گرچه او فعالیت های مبدل پوشی جنسی خود را به بعد از ظهرها محدود کرده است، ولی در طول روز مرتبا به آن فکر می کند و این باعث می شود که تحریک جنسی شود و دوست داشته باشد از محل کار به خانه برود و لباس های مخصوص خود را بپوشد. او که می داند نمی تواند در طول روز به خانه برود، الباس زیر زنانه را زیر لباس کار خود می پوشد و دزدکی از آثاق مردان خارج می شود و در پاسخ به تحریک جنسی ناشی از احساس لطيف لباس زیر زنانه، خود را ارضا میکند
 
  ملاک های 5-DSM برای اختلال مبدل پوشی جنسی

 
 A. ظرف مدت حداقل ۶ ماه، تحریک مکرر و شدید ناشی از مبدل پوشی، به صورتی که با خیالپردازی ها، امیال، یا رفتارها آشکار می شود. 

 B. این خیالپردازی ها، امیال جنسی، یا رفتارها موجب ناراحتی یا اختلال قابل ملاحظه بالینی در عملکرد اجتماعی، شغلی، یا زمینه های مهم دیگر عملکرد می شوند.
تاریخ : 11.10.48
نویسنده : فاطمه مفتحی
نظرات : 0
بازدیدها : 3 320

بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.