اختلال یادگارپرستی

افراد مبتلا به اختلال یادگار پرستی ( fetishistic disorder ) با یک شیء تحریک جنسی می شوند. در اختلال مربوط به نام عضو خواهی ، فرد به وسیله قسمت خاصی از بدن تحریک جنسی می شود. مانند اختلالات نابهنجاری جنسی دیگر، کشش به سمت اشیا یا قسمت های بدن باید مکرر، شدید، و حداقل ۶ ماه ادامه داشته باشد.

افراد مبتلا به اختلال یادگار پرستی مجذوب دامنه وسیعی از اشیا یا قسمت های مختلف بدن می شوند. با این حال، اینها اقلام پوشاک را که با مبدل پوشی ارتباط دارند یا چیزهایی نظیر ویبراتور که افراد برای تحریک جنسی لامسه ای مورد استفاده قرار می دهند، شامل نمی شوند.
 
در یک تحقیق گسترده اینترنتی، گروهی از پژوهشگران سوئدی، فراوانی یادگارهای خاص در ۳۸۱ «گروه یاهو» که به این موضوع اختصاص یافته بودند، بررسی کردند (اسکورولی گیرلاندا، انکوئیست، زاتونی، و جانینی، ۲۰۰۷).
 
آنها فراوانی را با شمردن تعداد گروه ها، تعداد اعضای گروه ها، و تعداد پیام ها در بین گروه ها، برآورد کردند. تقریبا نیمی از تمام یادگارها که به این طریق شمرده شدند، پا و انگشتان پا را شامل می شدند، و از تمام اشیای ترجیحی، رایج ترین آنها، چیزهایی بودند که روی ساق پا یا پاها پوشیده می شدند. تعبیر این یافته ها توسط پژوهشگران این بود که آنها با نظر فروید درباره اینکه پا نماد آلت مردی است، هماهنگ هستند.

ترجیح پا و چیزهای مرتبط با پا، ممکن است بر طبق این نظر، بیانگر پیامدهای بزرگسالی عقده اختگی باشد که با مرحله ادیپی رشد ارتباط دارد. توجیه رفتاری ساده تر این است که فرد این یادگار را از طریق شرطی سازی ساده ای کسب کرده که به موجب آن، یاد گرفته تخلیه جنسی را با وجود قسمت خاصی از بدن یا شیء، تداعی کند.
نمونه کیس اختلال یادگارپرستی 


 چند سالی است که تام وارد اتومبیل ها می شود، چکمه ها یا کفش هایی را می دزدد و چند بار نزدیک بود دستگیر شود. هر بار که تام کفش یا چکمه ای را به دست می آورد، به محل مخفی می رود و آن را نوازش و خود را ارضا می کند. او از این کار بسیار لذت می برد. او در خانه خود کمدی پر از کفش های زنانه دارد و از این مجموعه، کفش خاصی را انتخاب و خود را با آن ارضا می کند. گاهی او در فروشگاه کفش می نشیند و به زنانی که کفش هایی را به پای خود امتحان می کنند، خیره می شود. بعد از اینکه خانمی یک جفت کفش خاصی را امتحان می کند و آن را نمی خرد، تام آن کفش ها بر می دارد و به فروشنده می گوید این کفش ها هدیه ای برای همسرش هستند. او با اشتیاق زیاد به خانه می رود تا بار دیگر تشریفات ارضای خود را انجام دهد.
  ملاک های  dsm-5  برای اختلال یادگارپرستی

 
 A. ظرف مدت حداقل ۶ ماه، تحریک جنسی مکرر و شدید ناشی از به کار بردن اشیای بی جان با تمرکز خیلی ویژه بر قسمت (قسمتهای غیر تناسلی بدن، به صورتی که با خیالپردازی ها، امیال، یا رفتارها آشکار می شود )

 B. این خیالپردازی ها، تمایلات جنسی، یا رفتارها موجب ناراحتی یا اختلال قابل ملاحظه بالینی در عملکرد اجتماعی، شغلی، یا زمینه های مهم دیگر عملکرد می شوند. ).

  C. اشیای یادگار، به اقلام پوشاک که در مبدل پوشی مصرف می شوند (مثلا در اختلال مبدل پوشی جنسی) با وسایلی که به طور اختصاصی برای تحریک لامسه ای اندام       تناسلی طراحی شده اند (مثل ویبراتور) محدود نمی شوند.

تاریخ : 11.10.48
نویسنده : فاطمه مفتحی
نظرات : 1
بازدیدها : 3 171

بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

نظرات این مطلب :

User Avatar
Devin  در تاریخ : 11 دی 1348 03:30
  • Like
  • 0
Нашел интересный сайт рекомендую ознакомиться [url=http://afk-community.ru/]Afk-community.ru[/url]