اختلال عورت نمایی

اختلال عورت نمایی چیست؟ 

 افرادی که به عورت نمایی می پردازند، خیالپردازی ها، امیال شدید، و رفتارهایی دارند که حکایت دارند آنها با نشان دادن اندام های تناسلی خود به غریبه ناآگاه، تحریک جنسی می شوند.

در اختلال عورت نمایی ، این خیالپردازی ها، امیال شدید، و رفتارها موجب ناراحتی یا اختلال قابل ملاحظه ای می شوند.

اختلال عورت نمایی ( exhibitionistic disorder ) در اوایل بزرگسالی شروع می شودو در طول عمر ادامه می یابد. در یک تحقیق که روی نمونه کوچکی از افراد مبتلا به این اختلال اجرا شد (گرانت، ۲۰۰۵) پژوهشگران معلوم کردند که تقریبا همگی اختلال روانپزشکی دیگری از جمله اختلال افسردگی اساسی و سوء مصرف مواد نیز داشتند. افزون بر نیمی از آنها، افکار خودکشی راتجربه کرده بودند. 

این یکی از معدود تحقیقات در موقعیت بالینی روی افراد مبتلا به این اختلال بود که خلافکاران جنایی نبودند. در تحقیق دیگری روی مردان از نمونه پلیس، تقریبا یک چهارم به اختلال روانی دیگری نیز مبتلا بودند (بادر، شونمن - موریس، اسکالورا و کاسادی، ۲۰۰۸). داده های به دست آمده از این نمونه ها با یافته های حاصل از نمونه ملی سوئدی خلافکاران غیر بالینی و غیر جنایی هماهنگ بودند که عورت نمایی آنها با وجود اختلالات روانی دیگری نیز ارتباط داشت (لانگستروم و ستو، ۲۰۰۶). وجود اختلالات همزمان مانند اختلال افسردگی اساسی و سوء مصرف مواد، همراه تمایل افراد مبتلا به این اختلال برای درمان، چالش های متعددی را برای آگاه شدن از علت های این اختلال و برنامه ریزی برای درمان آن ایجاد کرده است. مهم ترین مرحله در درمان، ارزیابی دقیق خود اختلال و این اختلالات همزمان است (مورین و لوینسون، ۲۰۰۸).


نمونه کیس اختلال عورت نمایی 
 
 
 اختلال عورت نمایی ارنی برای چهارمین بار ظرف دو سال گذشته به خاطر عورت نمایی به زندان افتاده است. ارنی برای روان شناس دادگاه که با او مصاحبه کرد، شرح داد که خیلی بیشتر از دفعاتی که بازداشت شده، عورت نمایی کرده است. او هر بار، دختر نوجوان از همه جا بی خبری را به عنوان قربانی انتخاب می کرد و از پشت آستانه در، درخت، یا اتومبیل پارک شده ای بیرون می پرید و سر راه او سبز می شد.
 او هیچگاه این دخترها را لمس نکرده، بلکه بعد از عورت نمایی، فورا گریخته است. او در برخی مواقع، بلافاصله بعد از عورت نمایی، خود را ارضا کرده و در عامل خیال تجسم می کند که قربانی اش عاشق توانایی جنسی او شده و از وی تمنا می کند با وی عشقبازی کند. این بار، وقتی ارنی می بیند که آخرین قربانی وی پلیس را خبر می کند تا او را تعقیب نماید، از بی کفایتی جنسی خود احساس شرمندگی و خفت می کند. 


 
 تاریخ : 11.10.48
نویسنده : فاطمه مفتحی
نظرات : 0
بازدیدها : 3 213

بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.