» » » اصطلاحات و سمپتوم های سایکوز و اختلالات طیف اسکیزوفرنی (بخش دوم)

اصطلاحات و سمپتوم های سایکوز و اختلالات طیف اسکیزوفرنی (بخش دوم)

در ادامه پست قبلی به انواع خاص توهم ها ، تفکر و گفتار نامنظم ، رفتار نامنظم و کاتاتونیک و سمپتوم های منفی در اختلالات طیف اسکیزوفرن اشاره میکنیم.


انواع خاص توهم ها
توهم های فرضی (hypnagogic hallucinations):
این توهم ها ادراک های غلطی هستندکه در حواس پنجگانه (معمولا شنوایی یا بینایی) و زمانی که فرد در حال به خواب رفتن است روی میدهند .
بعضی توهم های هیپناگوجیک طرح های هندسی ، اشیای سه بعدی انتزاعی (بدون شکل خاص و معمول) ، چهره های مختلف ، یا صحنه هایی از طبیعت هستند .
ممکن است فرد صدای بعضی حیوانات ، موسیقی ، یا صدای انسان ها را بشنود . یکی از رایج ترین ها زمانی است که فرد صدای کسی را میشنود که نام او را صدا میزند ، یا صدایی را میشنود که یک جمله یا یک عبارت را میگوید اما معنای آنرا متوجه نمیشود.

توهم های هیپنوتیزم (hypnopompic hallucinations):
زمانی روی میدهند که فرد در حال بیدار شدن است . بعضی از توهم ها هیپنوپومپیک رایج این موارد هستند:بیمار فردی را میبیند که که پای تخت خواب ایستاده است.
چهره ی یک نفر را میبیند که فضای بالای تخت شناو است. یا یک دزد را که گوشه ی اتاق کز کرده و خودش را قایم کرده است.
گاهی بیمار در این توهم خودش را میبیند که ازتخت خواب بیرون می آید شروع میکند به انجام کارهای معمول هر روز صبح.(باور به ابن توهم:بیدار شدن کاذب)

توهم های خارج از محدوده(extracampine hallucination):
این توهم ادراک های غلطی هستند که در خارج از مرز های عادی حوزه ی حسی نرمال روی می دهند.
برای مثال بیمار میگوید صداهایی را از ده ها کیلومتر دورتر میشنود ، یا یک نفر را که پشت سرش ایستاده است را میبیند (بدون برگرداندن سر)
توضیحاتی که بیماران برای این پدیده ارائه میدهند معمولا هذیانی است(دلایل غیر منطقی و غیر قابل باور)

توهم های روانی - حرکتی (psychomotor hallucination):
این توهم زمانی است که بیمار احساس میکند قسمتی از بدنش (مثلا پاها) حرکت میکنند در حالی که در واقعیت چنین حرکتی وجود ندارد
یا ممکن است فرد احساس کند بعضی از قسمت های بدنش در حال منتقل شدن به مناطق دورتری از محل اصلیشان هستند(مثلا حس میکند گوشش در حال حرکت به سمت پاهایش است.)

توهم های عملکردی (functional hallocination):
این توهم زمانی روی میدهد که یک محرک حسی نرمال مورد نیاز است تا یک توهم در همان حس مرنبط بوجود آید ، به این ترتیب که یک محرک حسی شنیداری یک توهم شنیداری و محرک حسی دیداری یک توهم دیداری به وجود می آورد.
برای مثال بیمار فقط زمانی صداهای دستور دهنده را میشنود که زنگ خانه به صدا در میاید.

توهم های رفلکسی (reflex hallucinations):
توهم های رفلکسی یا بازتابی زمانی روس میدهند که یک محرک حسی نرمال در یک حس باعث بوجود آمدن یک توهم در حس دیگر میشود.
مثلا بیمار فقط زمانی صداهای عجیب و غریب را در سرش میشنود که چراغ های خانه روشن میشود.

توهم های لیلیپوتی (liliputian hallucinations):
این توهم که نوهم میکروپسیا (micropsia) نیز نامیده میشود عبارت است از کوچک دیدن انسان های دیگر یا اشیا . این نوع توهم در واقع نوعی ایلوژن یا ادراک تحریف شده است.

توهم دستوری (command hallucination):
توهم دستوری یا آمرانه و امری توهم هایی هستند که به افراد سایکوتیک دستور میدهند چکار کنند. رایج ترین علت بستری شدن و تحت نظارت قرار گرفتن بیماران سایکوتیک همین توهم ها هستندزیرا احتمال آسیب رساندن به خود و دیگران بسیار زیاد است.

نکته: برای کسانی که فکر میکنند توهم هایشان واقعی است ، این گونه تجربه ها میتواند بی نهایت ترسناک باشند .
بعضب افراد سایکوتیک کاملا اعتقاد دارند که توهم های آنها واقعی است اما بسیاری دیگر میدانند که این توهم ها ممکن است واقعی نیستند.
بنابراین میتوان گفت که ممکن است دوره های سایکوز با نقص نظارت بر واقعیت مرتبط باشند .تفکر یا گفتار نامنظم

تفکر نامنظم (disorganized thinking) گاهی اختلال تفکر صوری نیز نامیده می شود زیرا تفکر فرد بر اساس (شکل، صورت، ظاهر کلمات) روی می دهد نه معنا یا محتوای آنها.

تفکر نامنظم معمولا از گفتار فرد استنباط می شود و به همین دلیل، در بعضی منابع از تفکر نامنظم و در بعضی دیگر از گفتار نامنظم به عنوان سمپتوم اسکیزوفرنی استفاده میشود. اما 5-DSM هر دو را به کار می برد.

اسکیزوفرن ها اختلال در گفتار و ارتباط را به شیوه های مختلف نشان میدهند.

رایج ترین آنها از این شاخه به آن شاخه پریدن است که در انگلیسی به آن loose associations (افکار ناپیوسته گسسته، غیرمتصل، تداعی های شل و ول، شل شدن رشته های تداعی) گفته میشود (در اینجاء loose به معنای آزاد، گسسته، بدون ربط و پیوند به هم است، و association به معنای توالی افکار یا ایده هاست)

نام دیگر این اختلال در انگلیسی، derailment است (و 5-DSM نیز اکثرا از همین اصطلاح استفاده می کند)، یعنی خارج شدن از ریل، بیراهه رفتن، از خط خارج شدن.

بسیاری از اسکیزوفرنها در حین گفتگو با دیگران به سرعت از موضوعی به موضوع دیگر می روند. پاسخ آنها به سؤالات حالت مماس دارد .

(یعنی با موضوع سؤال رابطه بسیار اندک و در واقع، تماس اندکی دارد: چیزی که در روان شناسی تفکر مماسی "tangentiality“ نامیده میشود. این افراد به موضوع مورد بحث نزدیک می شوند، اما مثل یک خط مماس بر دایره (تانژانت)، به دایره (موضوع بحث) وارد نمی شوند، بلکه صرفا یک تماس کوچک با آن پیدا می کنند و به موضوع بعدی می روند.)

گاهی گفتار این افراد آنقدر نامنظم و آشفته است که نه ساختار دارد و نه قابل فهم است. علت غیرقابل فهم بودن می تواند تداعی آوایی (یا تفكر آوایی، تفکر آهنگی)، اختراع کلمات، و آشفته گویی (سالاد کلمات) باشد.انواع گفتار یا تفکر نامنظم:
تداعی آوایی (clang association)
تداعی آوایی یا تفكر آهنگی نوعی الگوی گفتاری است که در آن آوا یا آهنگ کلمات بر تفکر تأثیر می گذارد .
برای مثال، جناس و قافیه ممکن است باعث شوند که فرد فکر کند بین کلمات روابط منطقی وجود دارد، در حالی که چنین نیست.


اختراع کلمات (neologism)
یعنی درست کردن کلمات جدید از کلماتی که قبلا وجود داشته است.
افراد اسکیزوفرن کلماتی اختراع می کنند که برای خودشان مفهوم و برای دیگران نامفهوم است.


اشفته گویی (word salad)
آشفته گویی یا سالاد کلمات ترکیبی از کلمات به ظاهر معنی دار است که در کنار هم هیچ معنایی ندارند.
بعضی افراد اسکیزوفرن ممکن است طوری آشفته حرف بزنند که بین کلمه قبلی و کلمه بعدی یا بین جمله قبلی و جمله بعدی هیچ ارتباطی وجود نداشته باشد.

فقر محتوا یا فقر معنایی (poverty of content)
از این شاخه به آن شاخه پریدن افراد سایکوز به هنگام حرف زدن نشان می دهد که آنها 
1 ) نمیتوانند جلوی متصل شدن افکار به یکدیگر را بگیرند و به همین دلیل، اولین فکر یا ایده ای را که وارد ذهنشان می شود دنبال می کنند.
2 ) نمی توانند متن یا سیاق (شرایط محیطی حاکم) حرف هایی را که زده می شوند درک کنند، بنابراین نمی توانند معنای کامل یک جمله را از معنای تک تک کلمات آن تشخیص دهند.
مثلا اگر به آنها گفته شود که دیوار گوش دارد، یعنی اندکی یواش تر حرف بزن، واقعا فکر می کنند که دیوار گوش دارد یا فکر می کنند گوینده این حرف با او شوخی دارد.
نتیجه گفتار نامنظم این است که افراد اسکیزوفرن، به هنگام حرف زدن، از تعداد زیادی کلمه استفاده می کنند، دستور زبان بسیار صحیح به کار می برند، عقاید گسترده ای را مطرح می کنند، اما در کل، حرف معناداری نمی زنند؛ یعنی، معنای بسیار کمی را انتقال می دهند و این موضوع فقر محتوا نامیده می شود

حاشیه روی (circumstantiality)
زمانی است که فرد حرف می زند اما مدت زیادی طول می کشد تا به آنچه از اول قصد داشته است بگوید برسد زیرا به طور دائم جزئیات بیش از حد و غیرلازم به صحبت هایش اضافه می کند و از مطلب اصلی دور می شود؛ با این حال، اگر شنونده حوصله به خرج دهد و تا آخر گوش دهد، گوینده بالاخره به مطلب اصلی برمی گردد و سر و ته کلام را به هم وصل می کند (حرفهایش سر و ته دارند اما فاصله سر و ته زیاد است). حاشیه روی در مردم عادی نیز مشاهده می شود، بنابراین، از روی حاشیه روی نمی توان از بیمار روانی بودن فرد اطمینان حاصل کرد .

رفتار بسیار نامنظم یا کاتاتونیک
5-DSM نشان میدهد که رفتار به شدت نامنظم یا کاتاتونیک چگونه می تواند به چند صورت نشانگر اسکیزوفرنی باشد.
در اسکیزوفرنی ، رفتار ممکن است بچگانه یا ابلهانه باشد (با سن فرد مطابقت نداشته باشد).
یا ممکن است در شرایط محیطی نامناسب انجام شود (مثلا استمنا در جلوی دیگران). این رفتار ممکن است غیرقابل پیش بینی و هیجانی باشد (مثلا داد کشیدن و فحش دادن در خیابان) و فرد متواند هیچ فعالیت هدفمند (پروژه ای) را به پایان برساند(مثلا ناتوانی در تمرکز حواس روی تکالیف روزمره، مثل آشپزی یا رسیدگی به بهداشت شخصی).
ظاهر فرد ممکن است پریشان و ژولیده باشد یا لباس هایی بپوشد که با شرایط محیطی مناسبت ندارند (مثلا پوشیدن لباس های سنگین و ضخیم در تابستان یا رفتن به خیابان با لباس زیر).
به نظر می رسد که این افراد توانایی خود در نظم دادن به رفتار را از دست میدهند و نمی توانند طبق استانداردهای جامعه عمل کنند. همچنین، نمی توانند کارهای زندگی روزمره خود را بخوبی انجام دهند.

انواع رفتارهای کاتانونیک (catatonic behaviors)
کاهش شدید واکنش در مقابل محیط (بهت زدگی یا منگی کاتاتونیک)،
قرار گرفتن در حالت فیزیکی خشک و بی حرکت (جمود کاتاتونیک)،
مقاومت در برابر تلاش هایی که برای حرکت دادن انجام می شود (نگاتیویسم کاتاتونیک)
حرکات فیزیکی بدون هدف و زیاده از حد که اغلب به صورت حرکات ساده و کلیشه ای است (برانگیختگی کاتاتونیک)

توجه: رفتار در روانشناسی صرفا رفتارهای فیزیکی را شامل نمی شود. بی حرکت ماندن و حرف نزدن نیز دو رفتار محسوب می شوند. بنابراین، نمی توان گفت فقط رفتارهایی کاتاتونیک هستند که در آنها کند شدگی با سفتی عضلانی وجود دارد.


سمپتوم های منفی
بی واکنشی هیجانی یا بی علاقگی احساسی یا عاطفه کند شده (blunted affect)، زمانی است که فرد هیجان بسیار اندکی نشان می دهد یا اصلا هیجان نشان نمی دهد.
این حالت به صورت یک چهره بی اعتنا و بی روح ، عدم تماس چشمی و صدای یکنواخت نشان داده می شود.
البته ممکن است بیمار "یک جورهایی لبخند بزند و در نتیجه، آدم سردی به نظر نرسد.
بی واکنشی هیجانی اغلب با آنهدونیا همراه است. اما ممکن است صرفا نشان دهد که فرد نمی تواند هیجان های خود را به دیگران نشان دهد.
مطالعات نشان داده اند که افراد اسکیزوفرن مثل سایر مردم هیجان های مختلف را تجربه می کنند اما اگر بدون دقت به آنها نگاه شود، این حالت ممکن است دیده نشود.

آنهدونیا (anhedonia)
یعنی ناتوانی در لذت بردن از رویدادهای معمولا لذت بخش زندگی.
مثل: خوردن، ورزش، معاشرت با دیگران، و روابط جنسی. Anhedonia
از پیشوند a به معنای "بی، بدون“ و hedonic به معنای مرتبط با لذت می آید و به معنای بی لذتی است.
آنهدونیا به این موضوع اشاره دارد که بعضی افراد مبتلا به اسکیزوفرنی، به هنگام انجام ادادن کارهای لذت بخش، هیچ لذتی تجربه نمی کنند.

آلوژیا يا فقر کلامی (alogia)
يعني فقدان سلیسی کلام که در آن، فرد مبتلا به سایکوز به سؤالاتی که از او می شود.
پاسخ های بسیار کوتاه یا بی معنا میدهد. Alogi از پیشوند a به معنای "بی، بدون"، و logos به معنای کلمات می آید و به معنای غیبت نسبی گفتار (کم حرف بودن) است.
این افراد معمولا کمتر از اکثر مردم سالم حرف می زنند (بعضی افراد سالم ذاتا کم حرف هستند). برای افراد مبتلا به فقر کلامی مدتی طول می کشد تا قوای ذهنی خود را جمع کنند و بعد به سؤال پاسخ دهند. حتی انتخاب کلمات از بین کلمات موجود در خزانه لغات می تواند کار دشواری باشد.
مثلا، بلافاصله بعد از پایان یک شوی تلویزیونی، وقتی از فرد مبتلا به فقر کلامی پرسیده می شود که نظرش درباره آن چیست، ممکن است سرش را به حالت تأیید و آن هم فقط یک بار تکان دهد.
اگر به او فشار بیاورند که توضیح دهد چرا از آن شو خوشش آمده است، ممکن است ۵ تا ۱۰ ثانیه فکر کند و بعد بگوید: برای این که جالب بود.

ناخواستی (avolition)
اولین نشان دهنده ناتوانی بیمار در انجام دادن یا تکمیل کردن کارهای هدفمند روزانه است و این کار باعث می شود که او نسبت به فعالیتهای اجتماعی یا شغلی انگیزه بسیار اندکی نشان دهد یا نسبت به آنها کاملا بی تفاوت باشد.
avolition از a به معنای "بی، بدون" و volition به معنای "خواست، اراده، عزم، انتخاب، و تصمیم گیری" می آید. نمی توان avolition را "بی انگیزگی“ ترجمه کرد زیرا amotivation به معنای بی انگیزگی است و اینها دو مبحث مجزا در روان شناسی هستند.
تاریخ : 11.10.48
نویسنده : سپیده آجرلو
نظرات : 9
بازدیدها : 13 618

بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

نظرات این مطلب :

User Avatar
Ali  در تاریخ : 11 دی 1348 03:30
 • Like
 • 1
عالی بود واقعا .مرسی از توضیحات و داخل پرانتزکی های قشنگتون !
از طرف
دانشجوی روان نشناسی !
User Avatar
سپیده آجرلو  در تاریخ : 11 دی 1348 03:30
 • Like
 • 0
Ali,
سپاس از توجهتون .
User Avatar
محمد جواد نصیرزاده  در تاریخ : 11 دی 1348 03:30
 • Like
 • 0
سلام.ممنون از مطالب خوبتون.من دارم یه داستان مینویسم که مربوط به بیمارستان اعصاب و روان هست.میخواستم ببینم میتونید کمکم کنید که باگ روانشناسی نداشته باشم؟
User Avatar
فاطمه مفتحی  در تاریخ : 11 دی 1348 03:30
 • Like
 • 0
محمد جواد نصیرزاده,

درود..سپاس از توجه شما...

میتوانید سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ سایت روانشناسی مشاورفا مطرح کنید... همکاران ما در مشاورفا
در صورت امکان از هیچ کمکی دریغ نمیکنند.
User Avatar
Shanel  در تاریخ : 11 دی 1348 03:30
 • Like
 • 0
Great post. I wɑѕ checking constantly tһiѕ blog and I'm impressed!

Vеry uѕeful info sρecifically tһe last рart :) I care fоr such infoгmation a lօt.
Ι ᴡas lookіng for thiѕ particular information fⲟr
a very long time. Thank you and goоԀ luck.


Would You Takee a look att my website Daftar totel Online
User Avatar
نفیس  در تاریخ : 11 دی 1348 03:30
 • Like
 • 0
نقل قول: محمد جواد نصیرزاده
سلام.ممنون از مطالب خوبتون.من دارم یه داستان مینویسم که مربوط به بیمارستان اعصاب و روان هست.میخواستم ببینم میتونید کمکم کنید که باگ روانشناسی نداشته باشم؟

دوست دارم بدونم دوستانتون رو نوشتید؟تموم شد؟
User Avatar
Precious  در تاریخ : 11 دی 1348 03:30
 • Like
 • 0
ในปี 2022 ทุกท่านที่เจอปัญหาในเรื่องเกี่ยวกับเงินจะหมดไปเมื่อได้ลงทุนกับ playslot888.com ผู้ให้บริการสล็อต เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ไม่มีขั้นต่ำ ที่จะสร้างรายได้ออนไลน์ ผ่านเกมslotที่สามารถหาเงินได้จริง
มีเกมดังให้เลือกเล่นจำนวนมากหลายค่าย จากPGสล็อต,สล็อตเว็บตรงxo,
สล็อตออนไลน์ live22,สล็อตเว็บตรงโจ๊กเกอร์,
SUPER SLOT,slot ค่าย jili,pragmatic play ซึ่งมีให้เลือกเล่นมากกว่า
1,000 เกมส์ เลยทีเดียว ซึ่งการเล่นของทุกคนจะไม่ผ่านตัวแทนใดๆ เล่นได้โดยตรง ไได้รับการรับรองจากหน่วยงานต่างถิ่นมากมาย ไม่ว่าจะเป็น
GMM ซึ่งเป็นหน่วยงานที่ควบคุมเกี่ยวกับเว็บพนันออนไลน์โดยตรง เพื่อไม่ให้ผู้ใช้บริการนั้นโดยเอาเปรียบ slot เว็บตรงของเรานั้น ไม่มีการดัดแปลงแก้ไขตัวเกมอะไร เล่นง่าย
แตกง่ายแตกหลายครั้ง ไม่เหมือนเว็บไซต์อื่นๆที่ท่านเคยเล่นมาอย่างไม่ต้องสงสัย มีบริการที่จะอำนวยความสะดวกสบายให้กับสมาชิกอย่าง
เว็บสล็อตแตกง่าย ฝากถอน ไม่มีขั้นต่ำ ที่เร็ว ใช้เวลาไม่นานไม่เกิน 10 นาที อีกทั้งยังรองรับเว็บตรงฝากถอนวอเลท โดยไม่จำเป็นจะต้องใช้บัญชีธนาคาร อีกทั้งยังจัดเต็มไปด้วยโปรสล็อต และก็ยังเอาใจผู้ที่มีทุนน้อย ที่จะฝากเงินรับโบนัสฟรีๆ อย่างสล็อต สมัคร 10 ได้ 100,20บาทรับ100 สำหรับท่านที่พอใจอยากมีรายได้พิเศษผ่านวิถีทางออนไลน์
วันนี้ playslot888.com เปิดให้บริการสมัครเว็บสล็อต เข้ามาเปิดประสบการณ์ รวมบันเทิงใจได้ตลอด 24 ชั่วโมง ไม่มีวันหยุด และสำหรับใครที่ยังเป็นมือใหม่ เรามีบทความ รีวิวเกมสล็อตแตกง่าย ซึ่งมีเกมดังมากมายอย่างเช่น วัวนรก,Candy Bonanza,Wild Bandito
สามารถอ่านได้ฟรี เพิ่มโอกาสให้ เล่นสล็อตเว็บใหญ่ แตกง่าย แตกบ่อย
ได้มากยิ่งขึ้น Playslot888
User Avatar
Forest  در تاریخ : 11 دی 1348 03:30
 • Like
 • 0
JOKER123 เราคือ เว็บตรงสล็อต JOKER
ที่เปิดให้บริการ JOKER สล็อต มากกว่า 500 เกม 500 รูปแบบ เว็บสล็อตออนไลน์ JOKER ของเรา มีลูกค้า มากกว่า 5
หมื่นคน สามารถร่วมสนุกและทำกำไรจาก slot joker ได้อย่างไร้กังวล เกมโจ๊กเกอร์สล็อต มาพร้อมโหมด ทดลองเล่นสล็อตโจ๊กเกอร์,ทดลองเล่นโจ๊กเกอร์สล็อต เครดิตฟรีสล็อต
10,000 บาท มีสูตรสล็อตออนไลน์ ฟรี
และโปรโมชั่นอีกเพียบ เปิดให้บริการ ทางเข้า SLOTXO JOKER ตลอด
24 ชม. สามารถร่วมสนุกกับ JOKER สล็อต ได้อย่างไร้ขีดจำกัด สมัครสมาชิกใหม่ joker123 ตอนนี้ ฝาก 10 รับ 100 ล่าสุด และโปรโมชั่นอีกมากมาย ได้ที่ เว็บเกมสล็อตออนไลน์ ตลอด 24 ชม.
User Avatar
Marshall  در تاریخ : 11 دی 1348 03:30
 • Like
 • 0
คนไหนที่ต้องการมาเล่นXOSLOT AUTOเกมส์สล็อตออนไลน์ทำเงินเลยที่นี้ พวกเรามีแจกโบนัสมาก ที่ xoslotvip.com สามารถเล่นทั้งวัน
ทุกท่านจะไม่มีคำว่าเบื่อเหงาะอีกต่อไป ผู้ใดที่มีดวงหรือของดีมาเช็คกันหน่อย ทางเรามีบริการดีๆมากมายไม่ว่าจะเป็นฝาก-ถอน อัตโนมัติเร็วภายใน10 วินาที
หรือ ทดลองเล่นสล็อตออนไลน์
ที่ไม่ต้องฝากเงินเข้ามา ทางเว็บสล็อตแตกง่ายมีรางวัลก้อนโตคอยให้ทุกท่านมารับไปอยู่ และเรานั้นยังมีเกมยิงปลาที่สามารถหาเงินได้รวดเร็วใช้เวลาไม่นาน
เล่นกับเพื่อนก็ได้ เล่นผู้เดียวก็ดี มีให้เล่นกันแล้วบนโทรศัพท์มือถือ ไม่ต้องเดินทางไกล โหลดแอพลิเคชั่นมาไว้ เล่นได้ตลอดทั้งวัน อีกทั่งยังมีแอดมินคอยบริการตลอด 24 ชม.

สมัครเลยวันนี้ รับโปรสล็อตออนไลน์ได้ทุกวัน เว็บสล็อตที่ดีเยี่ยมที่สุดในไทย ไม่มีประวัติการโกงเงินสามารถเชื่อใจได้ 100%
มีเกมจากทางค่ายXOSLOTให้เล่นมากกว่า300เกมส์ โดยตัวเกมได้วางแบบมาได้อย่างดีมีชีวิตชีวาเล่นไม่น่าเบื่อ เล่นได้ผ่านคอมหรือโทรศัพท์ได้ทุกรุ่นทุกยี่ห้อ
ไม่ว่าจะเป็นIOS รองรับทุกระบบปฎิบัติการ สล็อตออนไลน์ เว็บไซต์เดียว ที่ได้เอาเกมสล็อตมากไม่น้อยเลยทีเดียว จากทุกค่ายมาให้เพื่อนพ้องๆทุกคนได้ทดสอบเล่น สามารถเข้ารับเครดิตฟรีได้เลยสมัครสมาชิกเล่นสล็อตกับทางเราเว็บใหญ่สล็อต และก็สำหรับคนใดที่เล่นมิได้เงินหรือเสียตังค์พวกเราก็มีการแจกสูตรสล็อตออนไลน์ที่ทางเราได้ไปสอบถามจากเซียนสล็อตที่เล่นเป็นอาชีพ รับรองสามารถทำรางวัลแจ๊คพอตได้แน่นอน เกมสล็อตxo